Crash

Den beste melankolske filmen med det mest velskrevne manus i 2004 var Crash.

Den handler i korte trekk om mennesker i Los Angeles. Om forskjellige raser, om fordommer og rasisme uansett rase. Den forteller om livets tilfeldigheter, om de små og store hendelser som kan gjøre at man kan ende opp som enda lykkeligere, eller kanskje enda tristere. Crash har en fortellerteknikk som jeg er stor fan av. Den fletter flere mennesker og historier inn mot et klimaks mot slutten av filmen, og det er en genistrek. Den får publikum til å tenke.
Redningsaksjonen som Matt Dillon foretar seg i den krasjede bilen gir meg fortsatt gåsehud.

Terrence Howard, Sandra Bullock, Matt Dillon, Don Cheadle, og Brendan Fraser er med i filmen hvor de fleste vi blir kjent med spiller både hovedrollen og birollen i handlingen.
Crash vant i år 2005 Oscar-prisen for årets beste film, beste manus, i tillegg til å bli nominert til uttallige priser rundt omkring.
Det følger også med en egen plate med gode dokumentarer, slettede scener og mer, og det har blitt produsert en spin-off serie i (til nå) 14 episoder, hvor regissøren bak filmen Crash (Paul Haggis) har produsert to episoder.

Sølve Friestad – scoop@scoopmanagement.no

Karakter 6

Legg igjen en kommentar