I Norge er vi flinke til å produsere TV-serier for barn. Karsten og Petra er et godt eksempel på dette.
KARSTEN OG PETRA – Episode 1-6. Karsten og Petra er den nye vinen for småungene, og det er fortjent. Karsten og Petra er to femåringer som allerede ble bestevenner i kinofilmen. De to har hvert sitt kosedyr. Løvungen og den mer utadvendte Frøken Kanin kan prate, men bare i ungenes fantasi. De blir allikevel en viktig del av et barnlig univers som småungene forstår.
Jeg liker sammensetningen av voksne og barn, hvor alle blir forstått på en naturtro måte, slik at ingen fremstår som tegneseriefigurer, men heller at ungene og de voksne kan kjenne seg igjen i enkelte situasjoner. Selv om Nora Amundsen (Petra) er en bedre skuespiller enn Elias Søvold-Simonsen (Karsten), fungerer de to fint som bestevenner.
Er det så mye mer å si, egentlig? Karsten og Petra blir vist på NRK, og her får vi de seks første episodene. Musikken fra Tv-serie og film er forresten nominert til en Spellemann i kategorien; Barnemusikk.
Sølve Friestad – scoop@scoopmanagement.no
Twitter: @SolveFriestad